بلاگ

کاربرد بوشینگ چیست

کاربرد بوشینگ چیست

بوشینگ (bushing) در اصل یک ساختار عایق شامل یک بخش هادی یا هسته رساناست که با قرار گرفتن در نقش یک حائل عبور جریان برق فقط در راستایی خاص را ممکن می‌سازد. با توضیح کاربرد این وسیله بیشتر نحوه عملکرد و چیستی آن را درک خواهید کرد. در خطوط انتقال برق نیاز است تا سیم‌ها و بخش‌های طول مدار با اتصالات بسیار رسانایی به یکدیگر متصل شوند؛ نزدیکی این اتصالات به سایر اجزای مدار می‌تواند مشکل‌ساز باشد. بوشینگ یک مقره است که با توجه به کاربرد بوشینگ ، با ایجاد یک بخش بشدت نارسانا مابین این اتصالات و سایر اجزا از بروز مشکل جلوگیری می‌کند؛ این در حالی است که با داشتن یک کنداکتور با رسانایی بالا، موجب انتقال ساده و اسان جریان در دل خود خواهد شد.

بوشینگ‌ها شکل ظاهری مشترکی دارند؛ اکثر آن‌ها حالتی استوانه‌ای و خمره‌ای با برجستگی‌های موازی و زیادی دارند که کاربرد بوشینگ را تسهیل خواهند کرد.

شکل ظاهری بوشینگ در تصویر پیداست. ساخت بوشینگ ها با توجه به کاربرد بوشینگ اما برخلاف ظاهر ساده آن‌ها چندان کار ساده‌ای نیست.

در ادامه با توصیف دقیق‌تر نحوه عملکرد و کاربرد بوشینگ با ما همراه باشید.

در ابتدا پیشنهاد می‌کنیم مقاله بوشینگ ترانسفورماتور چیست را بخوانید و یا در مقاله بوشینگ ترانسفورماتور تمامی آنچه که نیاز است درباره بوشینگ ترانسفورماتور بدانید را مطالعه کنید.

توضیح دقیق‌تر کاربرد بوشینگ در مدار

همه مواد با قرارگیری در یک میدان مغناطیسی در اصطلاح بار الکتریکی خاصی در آن‌ها شکل گرفته و جریان می‌یابد و کاربرد بوشینگ مبارزه با این موضوع است.

عکس این موضوع نیز صادق است؛ یک رسانا حامل انرژی مانند سیم‌های برق فشار قوی، همواره در حین عبور دادن جریان برق از بین ذرات خود، یک میدان الکتریکی بسته به شدت بار در اطراف خود ایجاد خواهد کرد.

حتماً تابحال به طرق مختلفی متوجه میدان الکتریکی بسیار قدرتمندی که در اطراف تیرهای برق فشار قوی ایجاد خواهد شد شده‌اید؛ با سیخ شدن موهای بدن و در موارد بسیار شدیدتر با سیخ شدن و بلند شدن موهای سر! این میدان الکتریکی می‌تواند در بخش اتصالات تیرهای برق فشار قوی مشکل ساز شود چون تیرها دارای پتانسیل صفر(ارتباط به زمین یا ارت) هستند و در صورت ایجاد کوچک‌ترین ولتاژی آن را به شکل اتصال کوتاه به سمت زمین می‌ربایند.

تا اینجا ما با یک مشکل بالقوه در خط انتقال روبرو هستیم که باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

چاره کار کمک گرفتن از بوشینگ است. بوشینگ با یک طراحی خاص و بدنه‌ای از جنس سرامیک یا پرسلان، باعث خواهد شد تا میدان حاصل از عبور جریان برق درون سیم مشکل‌ساز نشود.

پرسلان چیست و چرا پرسلان؟

این سوالی است که ممکن است برای بسیاری افراد ایجاد شود. برای درک بهتر کاربرد بوشینگ باید با ماده سازنده آن نیز آشنایی کافی داشت.

“پُرسِلان” ماده سرامیکی سفید رنگی است که به تازگی از برابرواژه “بارفَتَن” برای اشاره به آن استفاده می‌شود.

پرسلان یک رقیب برای چینی محسوب خواهد شد که همانند چینی عایق جریان الکتریسیته است اما مزیت آن وزن کمتر و مقاومت بیشتر آن است.

این ماده از داغ و ذوب کردن ترکیبی از خاک رس با فلدسپات استخراج و سپس توسط بخش‌های دیگر شکل داده خواهد شد.

در ساخت بوشینگ از این ماده به علت نارسایی بالای آن کمک گرفته خواهد شد. به علاوه شکل‌پذیری و سبک بودن آن نیز باعث تسهیل فرآیند طراحی و تولید شده است.

استفاده از پرسلان یا حتی چینی ضامن این موضوع است که خود بست الکتریکی با قرارگیری در میدان مغناطیسی دچار جرقه یا اتصال نشود.

اما بوشینگ به تنهایی تمام مشکلات ناشی از میدان الکتریکی غول آسای سیم‌های فشار قوی را برطرف نخواهد کرد.

ابزار جانبی بوشینگ

به این علت که کاربرد بوشینگ مقابله با مشکلات ناشی از میدان الکتریکی سیم‌هاست، مشخص است که بوشینگ رسانا نیست و بارهای حاصل از القا میدان الکتریکی در سطح آن باقی خواهد ماند.

این بارها در صورت تجمع و ازدیاد ممکن است موجب اختلال در مدار شوند. این اتفاق با القای دوباره یا جرقه شدید در مدار مشکل‌ساز شده و باعث خرابی‌ها و صدمات زیادی در طول خط انتقال خواهد شد.

راه حل این مشکل اتصال بوشینگ به جرقه‌گیر است. جرقه گیر بارهای موجود بر سطح بوشینگ را گرفته و به زمین انتقال خواهد داد.

جرقه گیر با ایجاد یک اتصال بین بدنه این کار را ممکن می‌سازد. بدنه نیز خود به وسیله سیم ارت به زمین منتقل خواهد شد.

این باعث می‌شود تا پتانسیل بخش انتهایی سیم ارت(زمین) و جرقه‌گیر همسان شده و جرقه‌گیر با انتقال بارهای سطح بوشینگ به زمین از جرقه یا قوس الکتریکی در طول خط انتقال جلوگیری کند.

این بدان معناست که ولتاژهای ناشی از القای احتمالی توسط جرقه گیر دفع شده و بوشینگ از هر گونه مشکل یا نقص ناشی از ازدیاد بار الکتریکی مصون خواهد ماند.اگر قصد خرید این محصول را دارید، در بوشینگ (ترانسفورماتور) به طور دقیق‌تر با آن آشنا شوید و به راحتی آن را تهیه نمایید.

در ضمن می توانید برای اطلاع کامل از انواع محصولات شرکت اسپادانا با کارشناسان فروش شرکت تماس بگیرید. کاشناسان تمامی سوالات شما را پاسخگو خواهند بود.

همچنین می‌توانید نظرات و سوالات خود را درباره کاربرد بوشینگ از طریق نظرات با ما مطرح کنید.

کارشناسان اسپادانا در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *