بلاگ

مقره سیلیکون رابر چیست

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]یکی از ابزارآلات کاربردی در زمینه شبکه های توزیع و پخش الکترونیکی، مقره سیلیکون رابر است.

این نوع مقره به دلیل امتیازات ویژه ای که دارند، در بازار تقاضای کالا، استقبال چشم گیری داشته است.

آشنایی با مقره های سیلیکونی رابر، امتیازات و ویژگی های آن، کارایی مقره های سیلیکون رابر و اجزای تشکیل دهنده اش از جمله موضوعاتی هستند که می خواهیم در موردشان صحبت نماییم.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2605″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” parallax_scroll=”no”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text text_larger=”no”]مقره سیلیکونی رابر از جمله ابزارهایی هستند که در توزیع شبکه برق کشور استفاده می​‌شوند و دارای ویژگی​‌های بسیاری هستند. مقره​‌های سیلیکون رابر دارای امتیازات بسیاری هستند. مقره سیلیکون رابر دارای اجزای تشکیل دهنده مختلف زیر هستند:
میله​‌های عایق از جنس فایبرگلاس
فیتینگ‌​های بسیار با کیفیت
این مقره‌​ها عموما پایه‌​هایی بسیار قوی هستند که برای عایق در اتصالات استفاده می​‌شوند. مقره سیلیکون رابر توسط برندهای مختلفی در داخل کشور تهیه و تولید می​‌شوند و دارای ابعاد گوناگونی هستند. می‌​توان آن را به گونه‌ای طراحی کرد که رسانای الکتریکی یا نارسانا باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

خصوصیات و ویژگی های مقره سیلیکون رابر

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2393″ img_size=”medium” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” parallax_scroll=”no”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text text_larger=”no”]عوامل مختلفی اعم از عوامل طبیعی، رطوبت، آلودگی هوا و … که ناشی از مراکز بزرگ صنعتی است می تواند موجب تخلیه الکتریکی و ایجاد خطر یا قطع جریان برق شود.

نقش مقره سیلیکونی در این مواقع پر رنگ تر می شود.

زیرا می تواند از راهکار فوق العاده ای برای جلوگیری از خاموشی برق باشد.

علاوه بر مطالب ذکر شده و بیان اصلی ترین کاربرد مقره های سیلیکونی رابر، به خصوصیات و ویژگی های مقره سیلیکون رابر را نام بیان می کنیم:

 

◀ دارای خاصیت ویژه Hydrophobic 

◀ نشکن و غیر قابل پارگی 

◀ پوشش دهی فوق العاده 

◀ جلوگیری از تشکیل آب بر روی سیلیکون 

◀ مقاومت سطحی بالای مقره سیلیکون 

◀ عدم ایجاد آرک، انعطاف پذیر و سبک 

◀ مقاوم در برابر ضربه و دارای پیوند سیلیکونی بسیار بالا 

◀ قابلیت آلودگی زدایی از سطح سیلیکون یا عمل Recovery 

◀ مناسب برای مناطق در معرض آلودگی های شدید 

◀ کم کردن هزینه های شست و شو 

◀ مقاوم در مقابل اشعه ماوراء بنفش 

◀ طول عمر بالا و ایجاد ایمنی در برق 

◀ کم کردن وزن دکل ها به دلیل وجود مقره سیلیکون رابر 

◀ عدم درز و وجود یکپارچگی در طراحی و ساخت آن 

◀ قرار گرفتن در معرض آزمایشات مختلف بعد از تولید [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

اجزای تشکیل دهنده مقره سیلیکون رابر

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]شرکت های تولید مقره های سیلیکونی با در دست داشتن دستگاه های مجهز و بررسی و چکاپ کامل مقره های سیلیکونی، بهترین محصول را به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می دارند. در تولید این سیلیکون های مقاوم و سبک که دارای ویژگی های منحصر به فردی است فرایند منظمی صورت گرفته است که مربوط به اجزای اصولی طراحی آن است. اجزای تشکیل دهنده این مقره عبارتند از:

◀ استفاده از مواد کراسلینگ الکتریکی 

◀ به کار گیری موادی با کیفیت استاندارد IEC بدون نیاز به فیلتر 

◀ استفاده از میله های فایبر گلاس تقویت شده و مقاوم در مقابل اسید 

◀ وجود فیتینگ های تانگ اووال در دو طرف مقره های سیلیکونی 

طراحی و تولید مقره ها با قالب بندی های منظم با آزمایشات مکانیکی دقیق 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

تولید مقره سیلیکون رابر

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]تولید مقره سیلیکون توسط شرکت های تولیدی با قالب بندی های اصولی و یکپارچه انجام می پذیرد.

تمامی آزمایشات الکتریکی و مکانیکی در مورد صحت و سلامت کالا که به موجب آن حفاظت کابل ها و دکل ها صورت می گیرد، در این مجموعه های تولیدی، بررسی می شود.

تولید مقره سیلیکون رابر به عنوان عایق الکتریکی در مقایسه با سایر مقره های سیلیکونی قابل ملاحظه است.

به همین دلیل مؤسسات بزرگ توزیع این محصول در پروژه های بزرگ خود وجود مقره های رابر را در نظر می گیرند.

قیمت این مقره ها نسبت به دیگر مدل های سیلیکونی، بسیار مناسب و به صرفه است و بنا به میزان کیلو وات و تعداد می تواند متفاوت باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

⭐ ⭐ ⭐

شستشوی مقره‌ها موضوع مهمی است که در مقاله شستشوی مقره ها به طور کامل آن را توضیح داده‌ایم⭐ 

حتما مطالعه کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

تولید مقره‌​های سیلیکونی به روش قالب ریز یکپارچه

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]تولید مقره‌​های سیلیکونی به روش قابل ریزی یکپارچه، به صورت زیر است:
از حلقه​‌های پلاستیکی برای قرار دادن میله در مرکز قالب استفاده می‌​شود. میله مقره در مقابل میدان الکتریکی مقاوم است و از لایه‌​ای ضخیم و کاملا محکم برخوردار است و این امر سبب می‌​شود میله از سوراخ شدن حفاظت شود.
مقره حداقل ۳ میلی​متر است و اطراف حلقه‌​های لاستیکی ضخامتی کمتر از ۳ میلی​متر قرار در نظر گرفته​ می​‌شود. همین امر باعث می‌​شود، در این نقطه سوراخ وجود داشته باشد.

جنس مواد حلقه در مقایسه با سیلیکون رابر و اپوکسی رزین باعث اختلاف پلاریزاسیون روی سطح می‌​شود که باعث به وجود آمدن گرمای الکتریکی می‌​شود. در نهایت تخلیه ناقص به وجود می​‌آید و پوسیدگی در محل این حلقه ​ها دیده می​‌شود.

خط قالب ریخته​‌گری باعث به وجود آمدن درز و رگه​ در طول مقره می‌​شود. این رگه​‌ها با میدان الکتریکی موازی هستند و زمانی که از قالب بیرون زده می‌​شوند باید به دقت پاک شود.

خط قالب دارای موج‌​های خفیفی است که باعث می​‌شود، مقره نامتجانس باشد. این امر آلودگی را افزایش می‌​دهد و سپس تخلیه در طول قالب افزایش می‌​یابد. در نهایت در طول قالب باعث فرسایش و زوال ماده و شکنندگی خواهد شد. برای اینکه سیلیکون رابر عملکرد بهتری داشته باشد، نیاز است، از بتونه اضافی استفاده گردد.

سپس آلومینیوم‌تری هیدرات برای افزایش میزان مقاومت به آن افزوده می‌​شود. میزان صحیح استفاده از بتونه نقش مهمی در افزایش عملکرد درست مواد دارد. در صورتی که میزان ATH بیش از حد لازم باشد، باعث می​شود شکنندگی سطح بشقاب افزایش یابد. بنابراین اگر خمید خمیدگی در طول سطح بشقاب سفید باشد، نشانه استفاده زیاد از ATH خواهد بود.

بدنه باید در مقابل فوش​ها و فلز فیتینگ محافظت شود.
از جمله عواملی که بر طول عمر مقره​‌ها موثر واقع می​‌شود، می‌​توان به موارد زیر اشاره نمود:
✔️ طراح​‌های فیتینگ انتهایی
✔️ ترکیب آن با وضعیت اولین بشقاب برای پر کردن حفره بین قسمت​‌های فلزی [/vc_column_text][/vc_column][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

مزایای مقره سیلیکون رابر

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

و از مهم‌​ترین مزایای آن می‌​توان به خاصیت بازیافت اشاره نمود. چنانچه لایه‌​ای از آلودگی یا غبار روی سطح آن بنشیند، مولکول‌های سیلیکون آن روی سطح قرار می​‌گیرند و لایه زاید از بین می​رود؛ در اصطلاح به این عمل بازیافت می​‌گویند. مقره سیلیکون رابر جایگزین مناسبی برای مقره​‌های کامپوزیت هستند. این مقره‌​ها کاملا نشکن بوده و در از پرفروش​ترین محصولات به شمار می​‌آیند.

مقره‌​های سیلیکونی با داشتن خاصیت هیدروفوبیک از تشکیل آب و رطوبت روی سطح جلوگیری می‌​کند و آب روی آن به شکل قطرات کوچک قرار می​‌گیرند و باعث می​‌شود مقاومت سطحی تغییر نداشته باشد. از جهت دیگر این مقره‌​ها نیاز به شست و شو ندارند و نسبت به پارگی و شکستگی مقاومت بالایی دارند. خواص دی الکتریک آن به طور موثری عایق ایجاد می‌​کند و از آن​‌ها در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت، خاک و تراکم و عوامل مکانیکی مانند ارتعاشات محافظت می‌​کند.

حتی زمانی که سیلیکون در معرض طیف وسیعی از تغییرات دما قرار می​گیرد، عملکرد دی الکتریک پایداری را حفظ می​‌کند. از سوی دیگر، سیلیکون​ها همچنین می‌​توانند رسانایی الکتریکی را برای تسهیل اتصالات الکتریکی بین اجزا ارائه دهند. سیلیکون‌​ها الاستومرهای نرمی هستند و همین نرمی است که به آن‌ها اجازه می‌​دهد استرس ناشی از تغییرات دما را جذب کرده و از بین ببرند.

مقره سیلیکون رابر به راحتی قبل از فرآیند تولید، رنگ می‌​شود، به طوری که رنگ ماندگار و زیبایی دوچندان از خود نشان می​دهد. به صورت کلی از مزایای مقره سیلیکون رابر می‌​توان به موارد زیر اشاره نمود:

❇️ ابعاد و اندازه متنوع
❇️ داشتن خاصیت هیدروفوبیک: مقره سیلیکونی یک مجموعه فشرده‌سازی بالا را نشان می‌​دهد و شکل خود را تحت سطوح بالای فشرده‌سازی مکرر یا طولانی و دماهای شدید حفظ می​‌کند
❇️ داشتن خاصیت بازیافت
❇️ داشتن مقاومت بالا نسبت به بخار: پایداری حرارتی بالای آن همچنین به مقره سیلیکونی اجازه می​‌دهد تا شکل و قوام خود را هنگام قرار گرفتن در معرض بخار دمای بالا حفظ کند.
❇️ داشتن پیوند مولکولی قوی در حین انعطاف پذیری: بسیار انعطاف‌پذیر است و پس از خم شدن یا خم شدن دوباره به شکل و پیکربندی اولیه خود بازمی گردد.
❇️ مقاومت بالا در مقابل اشعه آفتاب: با قرار گرفتن مکرر یا طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش یا سایر انواع تابش تخریب نمی‌شود.
❇️ وزن بسیار کم: وزن بسیاری کمی دارد و با توجه به شکل در اندازه​‌های کوچک وزن کمتری دارد.
❇️ نصب و راه اندازی آسان
❇️ تولید یکپارچه و بدون درز
❇️ قیمت مناسب
❇️ قابل استفاده در محیط​‌هایی با شرایط جوی سخت
❇️ چسبندگی بالا: سیلیکون چسبندگی بالا به فلزات به ویژه در فرآیندهای قالب گیری و اکستروژن نشان می​‌دهد.
❇️ از نظر شیمیایی و بیولوژیکی بی‌اثر: مقره سیلیکونی به عوامل شیمیایی یا بیولوژیکی بسیار کمی واکنش نشان می‌​دهد.
❇️ استحکام کششی بالا: بسته به فرمولاسیون و فرآیند ساخت، لاستیک سیلیکونی استحکام کششی ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ psi را نشان می​‌دهد.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column][vc_cta h2=”مقالات تخصصی” txt_align=”center” color=”pink” add_button=”bottom” btn_title=”مقالات تخصصی اسپادانا” btn_style=”outline” btn_color=”warning” btn_align=”center” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fpolymerispadana.ir%2Fblog%2F||target:%20_blank|”]انواع مقالات درباره انواع مقره‌ها و برقگیر و … حتما در صفحه وبلاگ سایت اسپادانا مطالعه کنید.[/vc_cta][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]بروزرسانی در تاریخ 1401/03/17[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “مقره سیلیکون رابر چیست

 1. ملک لو گفت:

  سلام ، ممقاله خیلی خوبی هست فقط چند مورد رو کم توضیح دادین.
  مثلا Hydrophobic یا کراسلینگ ؟
  لطفا این موارد رو هم توضیح بفرمایید.

  1. polymer گفت:

   سلام به شما
   ببینید این نکته که فرمودید رو ما حتما در مقالات بعدی توجه بیشتری بهش خواهیم داشت.
   در مورد Hydrophobic هم باید بگم که همون خاصیت آبگریزی هست در واقع.

 2. شریفی گفت:

  اولین مقاله ای بود که خوندم و به نظرم کامل کامل بود .ممنون واقعا
  سایت خیلی تخصصی ای دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *