در شرکت‌های مختلف سیم و کابل‌های بسیاری تهیه می‌شود که هر کدام از آن‌ها دارای روکش‌های خاص با جنس‌های مختلفی هستند، اما از پرفروش‌ترین آن‌ها که دارای ویژگی‌های برتری نسبت به سایر سیم و کابل‌ها می‌باشد، سیم و کابل سیلیکونی است. این نوع سیم و کابل‌ها ترکیباتی مصنوعی‌اند که دارای تنوع زیاد در اشکال مختلف و کارایی‌های متفاوتی هستند. در بازار انواع سیم و کابل‌های موجود از روکش‌هایی از جنس سیلیکون و پی وی سی برخوردار اند؛ به گونه‌ای که هر کدام دارای ویژگی‌های مختلفی می‌باشند، اما سیم و کابل‌هایی که دارای روکش سیلیکون‌اند دارای مزیت‌های بسیاری هستند؛ بنابراین استفاده از این نوع سیم و کابل‌ها در هر شرایطی ایمن‌تر است. سیلیکون معمولاً در صنایع مختلفی از جمله صنایع انرژی، لوازم آرایشی و بهداشتی، صنایع هوافضا، صنعت الکترونیک، وسایل آشپزخانه، ساختمان‌سازی و ساخت لوازم ورزشی کاربرد بسیاری دارد.

روکش سیم و کابل‌های نسوز سیلیکونی از عنصر سیلیسیم است. عنصر سیلیسیم به فلز شباهت بسیاری دارد و دارای مقاومت مناسبی در برابر حرارت‌های بالا و زیر صفر درجه است. این عنصر شیمیایی برای سیم و کابل‌های برق بهترین و مناسب‌ترین عایق محسوب می‌شود. سیم و کابل سیلیکونی می‌تواند از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار باشد. این نوع سیم و کابل‌ها دارای مقاومت مناسب و مطلوبی در محدوده دمایی منفی ۶۰ درجه تا مثبت ۳۰۰ درجه سانتی گراد هستند.

سیلیکون به دلیل ویژگی‌هایی که دارد خاصیت شیمیایی و فیزیکی خود را طی ده‌ها سال می‌تواند حفظ نماید و از دست ندهد. سیم و کابل سیلیکونی در برابر خطراتی از جمله شدت جریان بالا، افزایش ناگهانی حرارت مستقیم و غیر مستقیم مقاومت می‌کند. از دیگر مزیت‌های این نوع سیم و کابل‌ها می‌توان به مواردی چون عاری بودن از گازهای اسیدی، دارای مقاومت در برابر شدت جریان حاصل از ولتاژ بالای جریان الکتریسیته و نیز خاصیت الکتریسیته اشاره نمود.

خرید سیم و کابل سیلیکونی

سیم و کابل سیلیکونی

اگر قصد خرید این کابلها را دارید باید گفت که به سادگی می‌توانید در تمامی فروشگاه‌های الکتریک و برق خریداری کنید. انواع این کابلها را با قیمت‌های متفاوت و ابعاد متنوع میتوانید از فروشگاه‌های اینترنتی هم خریداری کنید.

شما می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی پلیمر عایق اسپادانا اقدام به خرید نمایید. آخرین لیست قیمت را نیز می‌توانید از طریق سایت و یا تماس تلفنی جویا شوید. کارشناسان متخصص ما آماده پاسخگویی به سوالات شما و راهنمایی در مورد خریداری این محصول جدید هستند. چگونگی خدمات فروش انواع کابل سیلیکونی اسپادانا ما را نیز از وبسایت اسپادانا پیگیری نمایید.

مشخصات کابل روکش سیلیکونی

مشخصات کابل روکش سیلیکونی یک هادی و عایق سیلیکونی است؛ به طوری که هادی سمپاش‌های مس قلع دار در مقاطع مختلف و عایق سیلیکونی در رنگ‌های مختلف و بنا به سفارش مشتری تولید می‌شود. این نوع کابل عملکرد خوبی در محدوده ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت دارد. به همین دلیل در مواقع آتش سوزی، عبور کامل برق و بدون وقفه آن را تضمین می‌کند. از توضیحات بالا می‌توان نتیجه گرفت که غلاف رسانا قوی و باکیفیت از مشخصات اصلی سیم و کابل سیلیکونی شناخته می‌شود؛ بنابراین در صورت آتش سوزی می‌توان سیم کشی مناسب را تا سه ساعت تضمین کرد.

از دیگر ویژگی‌های این محصول جلوگیری از ایجاد شعله و جلوگیری از انتشار گازهای کشنده است؛ به همین دلیل می‌توان گفت استفاده از این کابل در مکان‌هایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد ضروری است. لازم به ذکر است که از دیگر مشخصات این محصول می‌توان به مقاومت عالی در برابر هرگونه خوردگی، تغییرات دما، مواد مضر و اسیدها اشاره کرد، همچنین به دلیل پوشش سیلیکونی آن در برابر رطوبت عایق است. بنابراین امکان رشد قارچ و باکتری در این محصول به حداقل می‌رسد. توجه داشته باشید که کابل روکش سیلیکونی از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است و در شکل دهی و حفظ پایداری جریان الکتریکی به خوبی عمل می‌کند.

ویژگی های سیم و کابل سیلیکونی

استانداردهای سیم و کابل سیلیکونی

سیم و کابل‌ها در تاسیسات ساختمانی جزء مهم‌ترین تجهیزات هستند. برای تولید سیم و کابل‌های سیلیکونی استانداردهای مختلف ملی ISIRI و استاندارد بین المللی IEC در نظر گرفته شده است. در حقیقت این استانداردها بازگو کننده ویژگی‌هایی همچون درصد خلوص مس هادی، میزان تحمل کششی، درصد خلوص سیلیکون و… در کابل هستند. بنابراین قبل از خرید این کابل بایستی به مولفه‌هایی که در استانداردهای خاص برای هر کابل ذکر شده، توجه کنید. گاهی اوقات این استانداردهای به هادی و مس استفاده شده بر می‌گردد برای مثال استاندارد EN ۶۲۲۸ و یا استاندارد IEC ۶۰۲۲۸ را می‌توان نام برد. سیم و کابل‌ها در موارد دیگر شامل استانداردهای مختلفی می‌شوند در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم:

1. Flame retardant: ISIRI ۳۰۸۱ According to IEC ۶۰۳۳۲
2. Fire resistantance: ISIRI ۳۰۸۲ According to IEC ۶۰۳۳۱
3. Quality Management Systems: ISO ۹۰۰۱-۲۰۰۸
Silicone wire: ISIRI ۱۹۲۶ – ۳ ۴. According to IEC ۶۰۲۴۵-۳
Silicone cable: ISIRI ۱۹۲۶ – ۴ ۵. According to IEC ۶۰۲۴۵-۴
6. Hologen free: IEC ۶۰۷۵۴-۱ & IEC ۶۰۷۵۴-۲
7. Low smoke: IEC ۶۱۰۳۴-۱ & IEC ۶۱۰۳۴-۲
هر کدام از استانداردهای ذکر شده برای بیان یک ویژگی خاص بیان شده‌اند که بایستی در تولید سیم و کابل‌ها رعایت شوند.

کاربرد سیم و کابل‌های سیلیکونی

کابلهای سیلیکونی دارای قابلیت‌های مثل وزن کم,ایمنی، قابلیت اعتماد و کارآمدی بالا، حمل آسان و پیاده سازی آسان و در مدارهستند. با توجه به ویژگی‌هایی که گفته شد در شرایط محیطی متفاوت در صنایع گسترده، کاربرد دارند. این سیم‌ها معمولا دارای قدرت الکتریکی عالی هستند. در برابر شعله و شوک حرارتی از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهند.

از این کاربرد این محصول را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

سیم کشی‌های محصولات الکتریکی و الکتریکی
لوازم خانگی نظیر اجاق گازها
جارو برقی الکترومتوها
لوازم حرارتی و کوره که در معرض دماهای مختلف و ولتاژ بالا هستند.
یکی از کاربردهای این کابل ها برای ساخت مولتی روتور‌ها و پهپاد‌ها است که بهترین عملکرد را هنگام پرواز به ما می‌دهند و دیگر کاربرد‌های کابل سیلیکونی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیم و کابل‌های معمول نتوانسته اند پاسخ گوی نیازهای فن آوری‌های روز باشد. به این جهت سیم و کابل با روکش سیلیکون یک جایگزین مناسب است که کاربردهای گسترده‌تری پیدا را در صنعت دارد.

سیلیکون بهترین ماده شناخته شده برای عایق کابل میباشد و پایداری دراز مدت عمر کابل را تضمین میکند. همچنین این ماده موجب کاهش مصرف انرژی شده و مقاومت بسیار بالایی در میدان مغناطیسی از خود نشان میدهد.

خرید سیم و کابل سیلیکونی

انواع سیم و کابل‌های سیلیکونی

این کابل‌ها انواع مختلفی دارد که با توجه به نیازافراد و کاربردی که دارند می‌توانید هر کدام را خریداری کنید. این کابل‌ها یا اصطلاحا نسوز گروهی از سیم‌ها هستند که نقطه اشتراکشان جنس عایق بکار رفته در آنهاست؛ اما با وجود این خود نیز دارای زیر گروه و انواع گوناگونی بوده و با معیارهای متعدد دسته بندی می‌گردند.

سیم سیلیکونی را می‌توان با فراسنجها یا پارامترهای مختلف دسته بندی نمود. از نظر کیفیت ساخت معمولا دو گروه معمولی و high quality وجود دارد. در سایز بندی میتوان استاندارد awg و leg (میلیمتر مربع) را ملاک قرار داد، در عایق سازی نیز دو روش تک روکش و سیم نسوز دو روکش وجود دارد.

کابل سیلیکونی در انواع مختلف از جمله موارد زیر در دسترس هستند:

 

کابل‌های کنترل و فرمان، شماره دار و رنگ بندی سیلیکونی

کابل‌های سیلیکونی با بافت ابریشم

کابل‌های سیلیکونی با بافت استیل

سیم و کابل جرقه زن

کابل اعلام حریق

کابل کنترل

کابل‌های ابزار دقیق سیلیکونی

کابل‌های فویل و شیلد سیلیکونی

سیم نسوز دو روکش بافت

کابل ابزار دقیق

کابل فشار قوی

کابل قدرت

اطلاعات فنی کابل سیلیکونی

کابل‌های سیلیکونی از مقاومت بالایی در مقابل حرارت برخوردار بوده و نسوز هستند. تولید و عرضه این کابل‌ها به بازار در انواع مختلفی صورت می‌گیرد. برای سیم و کابل‌های سیلیکونی ۱۲ آزمایش وجود دارد که به شرح زیر است:

👈 برخورداری هادی سیم و کابل از پایداری الکتریکی

👈 ابعاد هادی سیم و کابل و سنتر بودن آن

👈 مقدار انتشار شعله و آتش

👈 آزمایش مقدار گازهای اسیدی منتشر شده توسط کابل سیلیکونی

👈 آزمایش ولتاژ کابل سیلیکونی

👈 آزمایش کهنگی و مقاومت داشتن کابل سیلیکونی در برابر دماهای مختلف

👈 سنجش میزان استقامت و پایداری کابل سیلیکونی در کشش

👈 آزمایش ضربه‌گیری در دماهای پایین

👈 آزمایش خمیدگی در دماهای پایین

👈 سنجش میزان مقاومت و پایداری و همچنین میزان عایق موجود در کابل سیلیکونی

👈 آزمایش چگالی دود

👈 آزمایش تیغه فشار

انواع سیم و کابل سیلیکونی

سیم سیلیکونی اسپادانا

ترکیباتی مصنوعی که دارای تنوع بسیار زیادی در شکل‌ها که از کارایی‌های متفاوتی برخوردار می‌باشند را سیلیکون می‌گویند. سیلیکون‌ها در دمای 60- و250+ درجه سانتی گراد مقاوم می‌باشند.

به عبارت دیگر سیلیکون‌ها یک عنصر شیمیایی می‌باشند که به عنوان یک شبه فلز شناخته می‌شود. باید بدانید که از سیم و کابل‌های سیلیکونی از ویژگی‌های زیادی برخوردار اند.

ویژگی‌های سیم سیلیکونی اسپادانا

» دارای خاصیت نارسایی الکتریسیته

» در برابر برودت هوا بسیار مقاوم هستند.

» سیم و کابل‌های سیلیکونی کم اشتعال هستند.

» در برابر شدت جریان حاصل از ولتاژ بالای جریان الکتریسیته مقاوم هستند.

» در برابر شرایط جوی نظیر رطوبت بالا و محیط‌های خشک بسیار مقاوم هستند.

» بسیار کم دود است.

» عاری از هر گونه گاز اسیدی

کاربردهای سیم سیلیکونی اسپادانا

» سیستم‌های اعلام حریق و آتش سوزی استفاده نماییم

»‌  در متروها می‌توان از سیم و کابل سیلیکونی استفاده کرد

»  صنایع کشتی سازی

» مورد استفاده در صنایع نظامی

»‌ صنایع هواپیمایی

»‌ صنایع پزشکی

»‌‌ ساختمان‌های خانگی و اداری

»‌ صنایع ساخت لوازم خانگی

» کارخانه و تولیدی‌ها

» صنایعی که به دلیل تولید محصول نهایی خط تولید آنها از گرمایش بالای برخوردار هستند.

» مراکز دانشگاهی و مدارس

» هتل‌ها و تمام مکان‌ظهایی که از حساسیت بالایی برخودار هستند.

سیم فایبر گلاس

کاربرد سیم و کابل سیلیکونی

و اما سیم فایبر گلاس یک مدل سیم نسوز است که پوشش ثانویه استفاده شده در تولید آن از جنس فایبر گلاس است. از آن جایی که برای این کابل از دو روکش استفاده کرده‌اند می‌توان گفت که تحمل دمایی آن به مراتب از نوع تک روکشه بیشتر است. یعنی می‌تواند دمایی بالغ بر +۷۵۰ درجه سانتی‌گراد را به خوبی تحمل کند. سیم فایبر گلاس یا دو روکشه در بسیاری از صنایع برای کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که سیم تولید می‌شود سطح مقطع‌های متفاوتی برای آن در نظر می‌گیرند برای مثال از ۰.۲۵ میلی‌متر مربع تا ۲۵ میلی‌متر مربع در بازار موجود هستند. اما تعداد رشته‌های این سیم بر حسب نیاز شما انتخاب می‌شود. روکش در نظر گرفته شده برای سیم و کابل سیلیکونی یا نسوز به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز است البته بسیاری از شرکت‌ها این رنگ این کابل‌ها را مطابق با نیاز مشتری انتخاب می‌کنند. سیم فایبر گلاس بسیار سبک وزن است اما از پایداری و استحکام بالایی برخوردار است. این سیم ضد زنگ است و در برابر عوامل خارجی دچار خوردگی نمی‌شود. به شدت توصیه می‌کنیم که از این سیم استفاده کنید لذا برای پیشگیری از خطرات گزینه مناسبی است.

کاربردهای کابل سیلیکونی در صنایع مختلف

 

متاسفانه هنوز در بخش ساختمانی کاربرد کابل های سیلیکونی خیلی رایج نیست. به این علت که خیلی از افراد اجرایی و برقکاری که وارد صنعت ساختمان شده اند، از دانش کافی برخوردار نیستند.

همچنین اکثرا به صورت تجربی کار کرده اند. اگر کابل کشی به شیوه اصولی در ساختمان‌ها رعایت شود، می‌بایست در صورت لزوم از کابل‌های سیلیکونی استفاده کرد.

🔶 قطعات خاص صنایع دندانپزشکی و پزشکی

🔶 آون آزمایشگاهی​

‌🔶 پروفیل‌های سلیکونی به عنوان عایق مناسب​

🔶 در (فورواتوکلاو) در ابعاد و اندازه های مختلف​

🔶 استاپر لوله‌های آزمایشگاهی​

🔶 در کابل‌ها و سیم‌ها و نوارهای دور شیشه هواپیما​

🔶 در لاینر و شیلنگ صنایع شیردوشی​

🔶 در وکیوم دور شیشه های ایمنی خودرو​

🔶 تیغه‌های برف پاک کن​

🔶 واشر سر سیلندر و شیلنگ سرریز آب رادیاتور​

کارشناسان پلیمر عایق اسپادانا آماده‌ی پاسخگویی بیشتر به پرسش‌های شما هستند.

انواع کابل‌های سلیکونی

◀ سیم نسوز دو روکش بافت

◀ سیم و کابل جرقه‌زن

◀ کابل ابزار دقیق

◀ کابل کنترک، کابل قدرت

◀ کابل فشار قوی

◀ کابل اعلام حریق

مزایا و ویژگی‌های کابل سیلیکونی

قیمت سیم و کابل سیلیکونی

از ویژگی‌های مهم این محصول می‌توان به مقاومت در برابر روغن‌های مختلف، آب و هوای متنوع و اشعه فرابنفش اشاره کرد؛ همچنین انعطاف‌پذیری بالا و قدرت کشسانی از ویژگی‌های دیگر این محصول به شمار می‌آیند؛ بنابراین در دماهای بالا و شرایط آب و هوایی متنوع، استفاده از کابل سیلیکونی انتخاب کاملاً مناسبی در نظر گرفته می‌شود.

لازم به ذکر است این نوع کابل از ویژگی‌های الکتریکی عالی برخوردار است؛ به همین دلیل در برابر گرما، آتش و شوک حرارتی مقاوم بوده و در سیم کشی تجهیزات الکتریکی مختلف، لوازم خانگی همانند جارو برقی، اجاق گاز، الکتروموتورها و تاسیسات حرارتی کاربرد دارد.
از جمله مزیت‌های مهم کابل سیلیکونی می‌توان به‌ عدم وجود هر گونه مواد شیمیایی سمی و مضر در این محصول اشاره کرد؛ همچنین در مقابل شدت جریان بالا و ولتاژهای غیر معمول مقاوم است.

درنظر داشته باشید این نوع از کابل به دلیل برخورداری از انعطاف‌پذیری بالا در تمامی پروژه‌ها و مکان‌های متنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه فرمایید این محصول به دلیل مقاومت در برابر اشعه مادون قرمز، اشعه گاما و فرابنفش در صنایع غذایی و پزشکی به کار گرفته می‌شود.

معایب کابل سیلیکونی

از معایب کابل‌سیلیکونی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که‌ در دامنه دمایی 60- تا 250+ درجه‌سانتیگراد دارای انعطاف‌پذیری مناسبی می‌باشند. در دامنه دمایی 950 درجه سانتیگراد دارای انعطاف پذیری کمی بوده و تشکیل سرامیکی نسبتا غیر قابل شکستی را می‌دهد.

جنس عایق این کابل‌ها از نوع سیلیکون رابر ضد شعله می‌باشد که با پایداری حرارتی بالا مطابق استاندارد IEC-60331-11 هستند. بطوریکه با توجه به این ویژگی برای کابل‌های ایمنی با پایداری جریان در شعله آتش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پایداری حرارتی در کابل‌های سیلیکنی در محدوده دمایی ۶۰- تا ۳۰۰+ درجه سانتیگراد می‌باشد که در این شرایط دمایی بسیار انعطاف پذیر هستند. ولی در شرایط دمایی ۹۵۰ درجه سانتیگراد از انعطاف پذیری کمتری برخوردارند.

کابل‌های سیلیکونی ساختاری به صورت چند رشته یا به مفهومی دیگر چند هسته‌‌ای دارند. سیلیکون بهترین ماده شناخته شده برای عایق کابل می‌باشد و پایداری دراز مدت عمر کابل را تضمین می‌کند. همچنین این ماده موجب کاهش مصرف انرژی شده و مقاومت بسیار بالایی در میدان مغناطیسی از خود نشان می‌دهد.

۱۲ عامل استفاده از عایق سیلیکونی رابر در ساخت سیم و کابل سیلیکونی

علت استفاده از یک ماده عایقی برای ساخت سیم و کابل‌های خاص، ویژگی‌های خاص فیزیکی، شیمیایی و الکتریکی آن ماده عایق است. علل به‌کارگیری سیلیکون رابر در ساخت سیم و کابل‌ها شامل موارد زیر است:

◀️ محدوده دمای کاری بالا دارد.

◀️ سیلیکون رابر مقاومت بالایی در مقابل اشعه فروسرخ، گاما و فرابنفش دارد.

◀️ مقاومت بالایی در مقابل تابش مستقیم نور خورشید دارد.

◀️ سیلیکون رابر از لایه اوزون تأثیر نمی‌پذیرد.

◀️ سیلیکون رابر دارای خاصیت هالوژن فری یا همان نداشتن هالوژن است.

◀️ سیلیکون کم دود است.

◀️ دارای استحکام بالا در آب و هوای خشک یا مرطوب می‌باشد.

◀️ در مقابل محلول‌های نمکی مقاومت بالایی دارد.

◀️ از انتشار شعله‌های آتش جلوگیری می‌کند.

◀️ سیلیکون رابر انعطاف‌پذیری بالایی دارد.

◀️ وزن کمی در مقایسه با دیگر سیم و کابل‌ها دارد.

◀️ از رشد قارچ و باکتری جلوگیری می‌کند.

به‌روز رسانی 1402/01/10