سیم و کابل سیلیکونی که در دسته کابل‌های آتش نشانی قرار می‌گیرد، وظیفه حفظ عملکرد عادی تجهیزات در مکان‌های حساس را بر عهده دارد، همچنین برای حفظ آلارم آتش و تجهیزات کنترل آتش استفاده می‌شود؛ به‌همین دلیل در فولاد، کشتی سازی، کوره‌های برقی و یا صنایع پتروشیمی استفاده می‌شود. به‌طور کلی این نوع سیم و کابل به دلیل داشتن پوشش مقاوم در برابر سیلیکون، عملکرد خوبی در صنایع هوافضا، پزشکی و آزمایشگاهی دارد، زیرا در برابر گرما و حرارت بسیار مقاوم است. لازم به ذکر است سیم و کابل سیلیکونی که یکی از تجهیزات مهم در سیستم کابل‌سازی است در مدل‌های مختلف جرقه زن، دو روکش نسوز، کابل اعلام حریق و کابل کنترل در بازار عرضه می‌شود.

از ویژگی‌های کابل با روکش سیلیکونی می‌توان به هادی و عایق سیلیکونی اشاره کرد؛ به‌طوریکه هادی سمپاش‌های مس قلع دار در مقاطع مختلف و عایق سیلیکونی در رنگ‌های مختلف و بنا به سفارش مشتری تولید می‌شود. این نوع کابل عملکرد خوبی در محدوده ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت دارد؛ به همین دلیل در مواقع آتش سوزی، عبور کامل برق و بدون وقفه آن را تضمین می‌کند. از توضیحات فوق می‌توان نتیجه گرفت که پوشش رسانا قوی و با کیفیت به عنوان ویژگی اصلی سیم و کابل سیلیکونی شناخته می‌شود؛ بنابراین در صورت آتش سوزی می‌توان سیم کشی مناسب را تا سه ساعت تضمین کرد.

خرید سیم و کابل سیلیکونی

اگر قصد خرید این کابلها را دارید باید گفت که به سادگی می‌توانید در تمامی فروشگاه‌های الکتریک و برق خریداری کنید. انواع این کابلها را با قیمت‌های متفاوت و ابعاد متنوع میتوانید از فروشگاه‌های اینترنتی هم خریداری کنید.

شما می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی پلیمر عایق اسپادانا اقدام به خرید نمایید. آخرین لیست قیمت را نیز می‌توانید از طریق سایت و یا تماس تلفنی جویا شوید. کارشناسان متخصص ما آماده پاسخگویی به سوالات شما و راهنمایی در مورد خریداری این محصول جدید هستند. چگونگی خدمات فروش انواع کابل سیلیکونی اسپادانا ما را نیز از وبسایت اسپادانا پیگیری نمایید.

برای مشاهده تمامی محصولات ما به صفحه فروشگاه مراجعه فرمایید.

سیم و کابل سیلیکونی

مشخصات کابل روکش سیلیکونی

مشخصات کابل روکش سیلیکونی یک هادی و عایق سیلیکونی است؛ به طوری که هادی سمپاش‌های مس قلع دار در مقاطع مختلف و عایق سیلیکونی در رنگ‌های مختلف و بنا به سفارش مشتری تولید می‌شود. این نوع کابل عملکرد خوبی در محدوده ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت دارد. به همین دلیل در مواقع آتش سوزی، عبور کامل برق و بدون وقفه آن را تضمین می‌کند. از توضیحات بالا می‌توان نتیجه گرفت که غلاف رسانا قوی و باکیفیت از مشخصات اصلی سیم و کابل سیلیکونی شناخته می‌شود؛ بنابراین در صورت آتش سوزی می‌توان سیم کشی مناسب را تا سه ساعت تضمین کرد.

از دیگر ویژگی‌های این محصول جلوگیری از ایجاد شعله و جلوگیری از انتشار گازهای کشنده است؛ به همین دلیل می‌توان گفت استفاده از این کابل در مکان‌هایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد ضروری است. لازم به ذکر است که از دیگر مشخصات این محصول می‌توان به مقاومت عالی در برابر هرگونه خوردگی، تغییرات دما، مواد مضر و اسیدها اشاره کرد، همچنین به دلیل پوشش سیلیکونی آن در برابر رطوبت عایق است. بنابراین امکان رشد قارچ و باکتری در این محصول به حداقل می‌رسد. توجه داشته باشید که کابل روکش سیلیکونی از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است و در شکل دهی و حفظ پایداری جریان الکتریکی به خوبی عمل می‌کند.

کاربرد سیم و کابل‌های سیلیکونی

کابلهای سیلیکونی دارای قابلیت‌های مثل وزن کم,ایمنی، قابلیت اعتماد و کارآمدی بالا، حمل آسان و پیاده سازی آسان و در مدارهستند. با توجه به ویژگی‌هایی که گفته شد در شرایط محیطی متفاوت در صنایع گسترده، کاربرد دارند. این سیم‌ها معمولا دارای قدرت الکتریکی عالی هستند. در برابر شعله و شوک حرارتی از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهند.

از این کاربرد این محصول را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

سیم کشی‌های محصولات الکتریکی و الکتریکی
لوازم خانگی نظیر اجاق گازها
جارو برقی الکترومتوها
لوازم حرارتی و کوره که در معرض دماهای مختلف و ولتاژ بالا هستند.
یکی از کاربردهای این کابل ها برای ساخت مولتی روتور‌ها و پهپاد‌ها است که بهترین عملکرد را هنگام پرواز به ما می‌دهند و دیگر کاربرد‌های کابل سیلیکونی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کوره‌هاهیترهای الکتریکی اجاق‌ها و تنورهای برقیتجهیزات گرم کننده هوادکل‌های نفتی,صنایع کشتی سازی
صنایع پتروشیمی و پالایشگاهیواگن‌های راه آهنسیستم‌های روشناییترانسفورماتورهاتجهیزات پزشکی
موتورها و ژنراتورهاسیم کشی تجاریسیم کشی خانگی و صنعتیسیم کشی هواپیما‌ها و صنایع هوا فضا

سیم و کابل‌های معمول نتوانسته اند پاسخ گوی نیازهای فن آوری‌های روز باشد. به این جهت سیم و کابل با روکش سیلیکون یک جایگزین مناسب است که کاربردهای گسترده‌تری پیدا را در صنعت دارد.

سیلیکون بهترین ماده شناخته شده برای عایق کابل میباشد و پایداری دراز مدت عمر کابل را تضمین میکند. همچنین این ماده موجب کاهش مصرف انرژی شده و مقاومت بسیار بالایی در میدان مغناطیسی از خود نشان میدهد.

انواع سیم و کابلهای سیلیکونی

این کابلها انواع مختلفی دارد که با توجه به نیازافراد و کاربردی که دارند می‌توانید هر کدام را خریداری کنید. این کابلها یا اصطلاحا نسوز گروهی از سیم‌ها هستند که نقطه اشتراکشان جنس عایق بکار رفته در آنهاست؛ اما با وجود این خود نیز دارای زیر گروه و انواع گوناگونی بوده و با معیارهای متعدد دسته بندی می‌گردند.

سیم سیلیکونی را می‌توان با فراسنجها یا پارامترهای مختلف دسته بندی نمود. از نظر کیفیت ساخت معمولا دو گروه معمولی و high quality وجود دارد. در سایز بندی میتوان استاندارد awg و leg (میلیمتر مربع) را ملاک قرار داد، در عایق سازی نیز دو روش تک روکش و سیم نسوز دو روکش وجود دارد.

کابل سیلیکونی در انواع مختلف از جمله موارد زیر در دسترس هستند:

معرفی کابل سیلیکونی

کابل سیلیکونی ساختاری به صورت چند رشته یا به مفهومی دیگر چند هسته‌ای دارند، یعنی از چند رشته سیم تشکیل شده‌اند. در کابل سیلیکونی روکشی استفاده شده که جهت محافظت از رشته سیم‌ها روی آن ها قرار دارد. لایه دوم در کابل‌های سیلیکونی روکش نهایی این کابل‌هاست که موجب ویژگی نسوز بودن این کابل‌ها می‌باشد.

این روکش اصلی از مواد سیلیکون مقاوم در برابر حرارت و آتش تولید شده است. کابل سیلیکونی با روکش سیلیکون HTV تولید شده‌اند. به جهت مقاومت بالایی که در دما بالا و حتی دمای زیر صفر دارند موجب شده تا این نوع کابل‌ها از قابلیت‌های زیادی برخوردار باشند.

برای معرفی کابل سیلیکونی می‌بایست بدانید جنس عایق این کابل‌ها از نوع سیلیکون رابر ضد شعله است.

بطوریکه با پایداری حرارتی بالا مطابق استاندارد IEC-60331-11 هستند. طوری که با توجه به این ویژگی برای کابل‌های ایمنی با پایداری جریان در شعله آتش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پایداری حرارتی در کابل‌های سیلیکنی در محدوده دمایی ۶۰- تا ۳۰۰+ درجه سانتیگراد می‌باشد. همچنین در این شرایط دمایی بسیار انعطاف پذیر هستند. ولی در شرایط دمایی ۹۵۰ درجه سانتیگراد از انعطاف پذیری کمتری برخوردارند.

کابل سیلیکونی تشکیل سرامیکی نسبتا غیر قابل شکستی داده است. باتوجه به این ویژگی‌ها کابل سیلیکونی در کوره‌های ذوب فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا برودت ۵۰- تا ۱۱۰۰+ درجه را تحمل می‌کند. امروزه در ایران جهت تامین مواد اولیه  کابل سیلیکونی یا همان خمیر سیلیکون مجبور به واردات این متریال اولیه هستیم.

چرا که این فناوری خاص با توجه به تکنولوژی‌های تولید در دسترس ما نیست و حجم بسیار این مواد اولیه از کشور‌های آلمان و فرانسه وارد ایران می‌شوند. همچنین در صنعت تولید کابل‌های سیلیکونی وابسته به این کشور‌های وارد کننده هستیم.

کاربرد سیم و کابل سیلیکونی

سیم سیلیکونی اسپادانا

ترکیباتی مصنوعی که دارای تنوع بسیار زیادی در شکل‌ها که از کارایی‌های متفاوتی برخوردار می‌باشند را سیلیکون می‌گویند. سیلیکون‌ها در دمای 60- و250+ درجه سانتی گراد مقاوم می‌باشند.

به عبارت دیگر سیلیکون‌ها یک عنصر شیمیایی می‌باشند که به عنوان یک شبه فلز شناخته می‌شود. باید بدانید که از سیم و کابل‌های سیلیکونی از ویژگی‌های زیادی برخوردار اند.

 

» دارای خاصیت نارسایی الکتریسیته

» در برابر برودت هوا بسیار مقاوم هستند.

» سیم و کابل‌های سیلیکونی کم اشتعال هستند.

» در برابر شدت جریان حاصل از ولتاژ بالای جریان الکتریسیته مقاوم هستند.

» در برابر شرایط جوی نظیر رطوبت بالا و محیط‌های خشک بسیار مقاوم هستند.

» بسیار کم دود است.

» عاری از هر گونه گاز اسیدی

» سیستم‌های اعلام حریق و آتش سوزی استفاده نماییم

»‌  در متروها می‌توان از سیم و کابل سیلیکونی استفاده کرد

»  صنایع کشتی سازی

» مورد استفاده در صنایع نظامی

»‌ صنایع هواپیمایی

»‌ صنایع پزشکی

»‌‌ ساختمان‌های خانگی و اداری

»‌ صنایع ساخت لوازم خانگی

» کارخانه و تولیدی‌ها

» صنایعی که به دلیل تولید محصول نهایی خط تولید آنها از گرمایش بالای برخوردار هستند.

» مراکز دانشگاهی و مدارس

» هتل‌ها و تمام مکان‌ظهایی که از حساسیت بالایی برخودار هستند.

از جمله انواع سیم و کابل‌های سیلیکونی عبارت اند از:

» کابل‌های کنترل و فرمان، شماره دار و رنگ بندی سیلیکونی

»‌ کابل‌های ابزار دقیق سیلیکونی

» کابل‌های سیلیکونی با بافت ابریشم

» کابل‌های فویل و شیلد سیلیکونی

» کابل‌های سیلیکونی با بافت استیل

1. هادی برق مورد استفاده در کابل فشار قوی می‌تواند از جنس مس یا آلومینیوم باشد. مس از آلومینیوم گران‌ بهاتر بوده و رسانایی بیشتری نیز دارد. به طور معمول، هادی در این نوع کابل‌ها از مدل مفتول یا نیمه‌افشان است.

3. در اطراف هادی، یک لایه نیمه هادی تعبیه شده است که باعث یکنواختی میدان اطراف آن می‌شود.

3. بر روی کابل، یک لایه عایق کشیده شده که ضخامت آن با توجه به نوع کابل متفاوت است.

4. در این بخش، یک لایه نیمه هادی نیز تعبیه شده است.

5. در برخی از کابل‌های ولتاژ بالا، کاغذ گرافیتی نیز قرار می‌گیرد.

6. در کابل فشار قوی، شیلد وظیفه‌ی حفاظت از کابل را دنبال می‌کند.

7. غلافی که در این بخش به کار رفته است، سبب حفظ کابل از آسیب‌های مکانیکی می‌شود.

8. در نهایت یک پوشش، کلیه لایه‌های کابل را در بر گرفته که اکثر مواقع در دو رنگ قرمز و یا مشکی قابل رویت است.

ویژگی های سیم و کابل سیلیکونی

کاربردهای کابل سیلیکونی در صنایع مختلف

 

متاسفانه هنوز در بخش ساختمانی کاربرد کابل های سیلیکونی خیلی رایج نیست. به این علت که خیلی از افراد اجرایی و برقکاری که وارد صنعت ساختمان شده اند، از دانش کافی برخوردار نیستند.

همچنین اکثرا به صورت تجربی کار کرده اند. اگر کابل کشی به شیوه اصولی در ساختمان‌ها رعایت شود، می‌بایست در صورت لزوم از کابل‌های سیلیکونی استفاده کرد.

انواع سیم و کابلهای سیلیکونی

انواع کابل‌های سلیکونی

سیم و کابل جرقه‌زن

سیم نسوز دو روکش بافت

 کابل اعلام حریق

کابل کنترل، کابل قدرت

کابل ابزار دقیق

‌ کابل فشار قوی

مزایا و ویژگی‌های کابل سیلیکونی

از ویژگی‌های مهم این محصول می‌توان به مقاومت در برابر روغن‌های مختلف، آب و هوای متنوع و اشعه فرابنفش اشاره کرد؛ همچنین انعطاف‌پذیری بالا و قدرت کشسانی از ویژگی‌های دیگر این محصول به شمار می‌آیند؛ بنابراین در دماهای بالا و شرایط آب و هوایی متنوع، استفاده از کابل سیلیکونی انتخاب کاملاً مناسبی در نظر گرفته می‌شود.

لازم به ذکر است این نوع کابل از ویژگی‌های الکتریکی عالی برخوردار است؛ به همین دلیل در برابر گرما، آتش و شوک حرارتی مقاوم بوده و در سیم کشی تجهیزات الکتریکی مختلف، لوازم خانگی همانند جارو برقی، اجاق گاز، الکتروموتورها و تاسیسات حرارتی کاربرد دارد.
از جمله مزیت‌های مهم کابل سیلیکونی می‌توان به‌ عدم وجود هر گونه مواد شیمیایی سمی و مضر در این محصول اشاره کرد؛ همچنین در مقابل شدت جریان بالا و ولتاژهای غیر معمول مقاوم است.

درنظر داشته باشید این نوع از کابل به دلیل برخورداری از انعطاف‌پذیری بالا در تمامی پروژه‌ها و مکان‌های متنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه فرمایید این محصول به دلیل مقاومت در برابر اشعه مادون قرمز، اشعه گاما و فرابنفش در صنایع غذایی و پزشکی به کار گرفته می‌شود.

مزایا و معایب سیم و کابلهای سیلیکونی

معایب کابل سیلیکونی

از معایب کابل‌سیلیکونی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که‌ در دامنه دمایی 60- تا 250+ درجه‌سانتیگراد دارای انعطاف‌پذیری مناسبی می‌باشند. در دامنه دمایی 950 درجه سانتیگراد دارای انعطاف پذیری کمی بوده و تشکیل سرامیکی نسبتا غیر قابل شکستی را می‌دهد.

جنس عایق این کابل‌ها از نوع سیلیکون رابر ضد شعله می‌باشد که با پایداری حرارتی بالا مطابق استاندارد IEC-60331-11 هستند. بطوریکه با توجه به این ویژگی برای کابل‌های ایمنی با پایداری جریان در شعله آتش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پایداری حرارتی در کابل‌های سیلیکنی در محدوده دمایی ۶۰- تا ۳۰۰+ درجه سانتیگراد می‌باشد که در این شرایط دمایی بسیار انعطاف پذیر هستند. ولی در شرایط دمایی ۹۵۰ درجه سانتیگراد از انعطاف پذیری کمتری برخوردارند.

کابل‌های سیلیکونی ساختاری به صورت چند رشته یا به مفهومی دیگر چند هسته‌‌ای دارند. سیلیکون بهترین ماده شناخته شده برای عایق کابل می‌باشد و پایداری دراز مدت عمر کابل را تضمین می‌کند. همچنین این ماده موجب کاهش مصرف انرژی شده و مقاومت بسیار بالایی در میدان مغناطیسی از خود نشان می‌دهد.

کارشناسان پلیمر عایق اسپادانا آماده‌ی پاسخگویی بیشتر به پرسش‌های شما هستند.

به‌روز رسانی 1401/02/18