مقره سیلیکونی در صنعت برق

در ابتدا باید خاطر نشان نمود که مقره سیلیکونی در صنعت برق، شبکه های توزیع و پست های انتقال بسیار کاربرد دارند. از این تجهیزات به منظور حفاظت و مراقبت از دکل های برق در برابر عوامل محیطی، رطوبت و آلودگی های صنعتی استفاده به عمل می آید. گفتنی است که وجود رطوبت بالا یکی از مهمترین عوامل تخلیه الکتریکی، قطعی و اتصال در پست های توزیع برق به شمار می رود.

مقره چیست ؟

واژه ی مَقَرّه در مقره ی سیلیکونی یا همان گیره ی چینی یک مدل عایق الکتریکی است که به منظور اتصال کابل برق به برج های انتقال برق استفاده می شود.

عایق الکتریکی ( مقره در مقره ی سیلیکونی ) یا به اصطلاح نارسانا، به ماده‌ای گفته می شود که در میدان های الکتریکی پاسخی نمی دهد و در مقابل جریان بار الکتریکی کاملا از خود مقاومت نشان می دهد.

البته باید ذکر کرد که در عمل، عایق کامل وجود خارجی ندارد، پس مواد دی‌الکتریکی که ثابت دی‌الکتریک بالا دارند را عایق الکتریکی می‌نامیم.

در موادی با ثابت دی‌الکتریک بالا، الکترون‌های والانس شدیدا به اتم‌های متشکله وابسته‌ هستند.

این مواد در اکثر تجهیزات الکتریکی مثل عایق ‌ها و یا عایق ‌بندی استفاده می شوند.

از عایق های الکتریکی هم برای ساپورت رسانای الکتریکی و هم به منظور جداسازی آن ها بهره برده می شود، این کار بدون این که جریان الکتریکی از داخل آن ها عبور کند صورت می پذیرد.

در زبان انگلیسی لغت insulator به معنی عایق الکتریکی، جهت اشاره کردن به مقره ‌های خط های انتقال انرژی الکتریکی استفاده می‌شود.

بعضی مواد همانند شیشه و یا پلی تترافلوئورواتیلن، عایق‌های الکتریکی با نارسانا های خوبی هستند.

با این که مواد دیگری ممکن است مقاومت الکتریکی به نسبت پایین ‌تری داشته باشند، بسیاری مواد دیگر هم هستند که با هدف عایق‌بندی سیم‌کشی برق و کابل به میزان کافی مناسب هستند.

این مواد شامل بسپار لاستیک‌مانند و اغلب پلاستیک ‌ها می شوند.

این ‌گونه مواد ابن قابلیت را دارند که به عنوان عایق ‌هایی با کاربرد بالا و صد در صد ایمن برای ولتاژ های پایین و یا حتی متوسط (صد ها تا حتی هزاران ولت) استفاده شوند.

البته نشستن گرد و غبار روی ترانسفورماتور و مقره‌ ی سیلیکونی به همراه رطوبت، به خودی خود سبب حالتی عایق مانند بر روی تأسیسات برق شده و باعث قطعی برق می‌شود.

به منظور برطرف کردن این اختلال مقره‌ ی سیلیکونی با ماشین مخصوص مقره‌شوی شست و شو داده می‌شود.

وظیفه مقره سیلیکونی

وظایف مقره سیلیکونی

مقره‌ سیلیکونی دو وظیفه ی اصلی بر عهده دارد:

  1. حفاظت از هادی های جریان الکتریکی در خطوط انتقال و توزیع

وظیفه ی عمده ی مقره ‌ها، ایزوله کردن هادی ها از بدنه ی برج ها است. این مقره‌ ها بایستی توانایی داشته باشند که بدون هیچگونه جریان نشتی، ولتاژ بسیار بالای خط های انتقال را نسبت به بدنه ی برج ایزوله کنند.

2. عایق بندی هادی‌ها، زمین و بین هادی‌ها

مقره‌ ها بایستی هم نیروی مکانیکی ناشی از وزن هادی‌ و نیروی اعمال شده ی حاصل از باد و یخ را تحمل کنند.

مقره سیلیکونی از جمله اصلی ‌ترین محصولاتی محسوب می شود که در صنعت برق از آن به منظور حفاظت بهره می برند. مثلا مشکلاتی از قبیل آلودگی‌‌ صنعتی، رطوبت های بالا و فاکتور های محیطی موجب می‌شوند که تخلیه ی الکتریکی در پست برق اتفاق بیفتد پس با به کار گیری عایق‌ سیلیکونی در بوشینگ‌ ها و مقره های سیلیکونی می‌ توان تا حدود بسیار زیادی از مشکل اختلال در جریان الکتریکی پیشگیری کرد.

با این عمل، سیستم برق کاملا درست و بدون هیچ گونه خطا و خاموشی ناخواسته کار خواهد کرد.

پوشش های عایقی سیلیکون اصلی ترین متریالی است که به مقره جهت انجام وظیفه اش کمک می کند.

از این نظر که سیلیکون به علت خاصیت ویژه ی Hydrophobic  از شکل گیری نوار آب روی سطوح پیشگیری می‌کند و آب روی سطح به شکل  قطره می‌ماند.

در پی این رویداد مقاومت سطحی کاهش نمی یابد و نهایتا احتمال به وجود آمدن آرک در مقره ی سیلیکونی‌ به حداقل مقدار ممکن می‌رسد.

فرصت استثنایی

خرید انواع مقره کششی، پلیمری، سیلیکونی با بهترین قیمت

مزایای مقره سیلیکونی

خاصیت بازیافت سیلیکون در مقره سیلیکونی

از جمله کاربرد های اصلی مقره ی سیلیکونی مربوط به جنس ماده ی تشکیل دهنده ی مقره ها یعنی سیلیکون می شود.

همان طور که قبلا اشاره شده بود، مقره ها پست های برق را در برابر آلودگی های هوا، اختلالات آب و هوایی و مواردی چون این ها محافظت کنند.

به همین سبب این مقره ها باید مقاومت فوق العاده ای از خود به نشان دهند.

پس در امر تولید مقره ها از سیلیکون بهره برده می شود.

پیوند های قوی مولکولی سیلیکون موجب می شود لایه های آلودگی و یا غبار در روی سطح قرار بگیرد، سپس مولکول‌ های سیلیکون به سمت بالا جهت از بین بردن لایه ی زائد حرکت کنند.

این مورد تنها توانایی سیلیکون نیست چون این ماده به علت وزن بسیار پایینی که دارد  موجب کاهش وزن کلی در مقره ی سیلیکونی می شود.

همین طور سیلیکون از مقره در مقابل اشعه های ماورای بنفش نیز حفاظت می کند.

بعلاوه انعطاف پذیری سیلیکون در مقره ی سیلیکونی نیز خود امتیاز بزرگی در مقایسه با سایر جنس ها به حساب می آید.

مقرون به صرفه بودن و بهینه بودن مقره سیلیکونی

بی شک، مقرون به صرفه بودن و هم چنین بهینه بودن، از عمده ترین مزیت های مقره ی سیلیکونی به حساب می آید. این روز ها از مقره ی سیلیکونی با هدف پیش گیری از بروز هر گونه خطا و خاموشی در سیستم برق، استفاده های فراوانی می شود.

مزایای مقره سیلیکونی

بالا رفتن ضریب امنیت در شبکه ی توزیع و انتقال برق

در کل، در شبکه ی هوایی پست توزیع برق، هادی بدون روکش مورد استفاده می شود به منظور عایق کاری این قبیل هادی ها در برابر زمین و دیگر تجهیزات، استفاده از ابزار های کاربردی و مهم بیش از قبل اهمیت و ضرورت می یابد.

عایق کاری سیم ها در مقابل آلودگی و هم چنین نفوذ آب و نهایتا رطوبت، دیگر مزیت مقره ی سیلیکونی به شمار می رود.

بایستی ذکر شود که از ایزوله سازی هادی نسبت به بدنه ی برج، از اصلی ترین وظیفه ها و شاید مزیت های مقره سیلیکونی محسوب می شود.

بی شک، فاکتور هایی مانند آب و رطوبت زیاد موجب آسیب ها و صدمات فراوانی به پست انتقال برق وارد خواهد کرد.

به منظور پیشگیری از این دست اختلالات، پوشش دادن پست ها با عایق هایی با کیفیت و دوام بالا از اهمیت و ارزش زیادی برخوردار است.

برای این هدف مقره ی سیلیکونی پیشنهاد می شود که از بهترین عایق های پوششی و با کیفیت در این عرصه به حساب می آید.

زیرا همانطور که از پیش مطرح شد پوشش سیلیکون موجود در این مقره ی سیلیکونی، کاملاً ضد آب و حتی ضد رطوبت ساخته و پرداخته شده است.

پس ضد آب و رطوبت بودن و داشتن مقاومت بالا در مقابل عوامل محیطی از مزایای اصلی مقره ی سیلیکونی قلمداد می شود.

انواع مقره سیلیکونی

مدل های مختلف مقره سیلیکونی

مقره سیلیکونی با توجه به سطح ولتاژ و هم چنین نحوه ی اتصال به کنسول به دسته های متفاوتی تقسیم می شود:

  • مقره سیلیکونی
  • مقره شیشه‌ای
  • مقره سرامیکی

علاوه بر جنس این نوع مقره ها، با توجه به نحوه ی اتصال در شبکه ی فشار متوسط مقره ها به مدل های عبوری و انتهایی دسته بندی می شوند. مقره ی سیلیکونی عبوری در روی پایه های عبوری نصب می شوند و هادی ها در روی آن ها گذاشته می شوند. در این قبیل مقره ها، شیاری به سبب حفظ هادی و به کار گیری سیم اصلی کار گذاشته می شود.

این مقره ی سیلیکونی وظیفه  دارد وزن هادی را تحمل کند. چون هادی هامقاومت کششی ندارند. به جهت تحمل این نیروی کششی هر دو پایه های ابتدایی و نهایی خط، از مقره ی دیگری به نام کششی و یا انتهایی بهره برده می شود. البته به علت فاصله ی فاکتور های مختلفی از قبیل میزان ولتاژ، وزن هادی و هم چنین شرایط محیطی مقره ها با یکدیگر تفاوت زیادی دارند.

چطور می توانیم از مقره ی سیلیکونی حفاظت کنیم؟

باید در نظر داشت که مقره ها مانند هر محصول دیگری برای دوام احتیاج به حفاظت و نگهداری دارند. به همین سبب از مقره ی سیلیکونی بایستی در برابر خطراتی که آن ها را به خطر می اندازد حفاظت کرد. مثلا جهت محافظت میله ی مقره در برابر میدان الکتریکی که باعث سوراخ شدگی میله خواهد شد بایستی ضخامت لایه ی سیلیکونی روی میله ی مقره دست کم  سه میلی متر باشد. آشکار است که در دور حلقه ‌های لاستیکی، ضخامت لایه ی سیلیکونی کمتر از سه میلی متر خواهد بود پس میله در مکان حلقه ‌های اضافه دچار ضعف خواهد شد پس در این محل ها شاهد خوردگی و سوراخ شدگی خواهیم بود.

دوران پیش از مقره ی سیلیکونی

قبل از مقره ی سیلیکونی، مقره ‌های كامپوزیتی به علت نشكن ‌بودنشان، جایگزین مقره ‌های پیش از خود شدند، ولی به تدریج در حین استفاده ویژگی های مختلفی از خود به نمایش گذاشتند كه موجب شد بازار افزایش مقره‌ ی سیلیكونی را به صورت چشمگیری تقاضا كند.

مقره ی سیلیكونی همانطور که گفته شد به علت ویژگی منحصر به فرد Hydrophobic خود توانایی بهتری تحت شرایط متفاوت از خود بروز می‌هد. پوشش سیلیكونی در قیاس با جنس های دیگر مقره‌ های كامپوزیتی بسیار بیشتر مورد توجه و استفاده قرار گرفته است.

از دیگر مزایای استفاده از مقره‌ ی سیلیكونی این است که این امر موجب كاهش هزینه ی شستو شو و هم چنین حفاظت می‌شود.

مقره سیلیکونی چیست

عوامل تشكيل دهنده مقره‌ ي سيليكونی رابر:

موارد تشكيل دهنده ی مقره‌ ي سيليكونی رابر شامل اجزای زير می باشد:

1- مواد به كار رفته در مقره‌ ی سیلیکونی رابر از نوع كراسلينگ شده الكتريكي منطبق بر استاندارد IEC1109-92 بدون فيلتر و حتی افزودني های اضافي است.

2- ميله‌ ي عايق با جنس فايبرگلاس (اپوكسي که با الياف فيبر شيشه تقویت شده است) و نوع ECR (که ویژه ی كاربرد الكتريكي بوده و در مقابل اسيد از خود مقاومت نشان می دهد) و از تولید کنندگان مطرح و بر پایه ی استاندارد IEC1109 تولید مي‌شود.

3- فيتينگ هاي دو سر مقره ی سیلیکونی مطابق با استاندارد IEC 120 و با بهترين كيفيت ممکن تولید مي‌شود. فيتينگ هاي استفاده شده در مقره‌ ی سیلیکونی رابر به شکل تانگ- اووال است كه اين قبیل فيتينگ ها موجب كم تر شدن يراق‌ آلات خط شده و نهایتا سبب کاسته شدن هزينه‌ ها مي‌شود. اما با توجه به درخواست های مشتريان ساير فيتينگ ها نيز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. در ضمن همه ی مقره‌ ها در مراحل مختلف ساخت تحت آزمايش های نرمال قرار مي‌گيرند. اين نوع آزمايش ها، شامل آزمایش هایی مانند آزمايش هاي مكانيكي و هم چنین الكتريكي می شوند.

شستشوی مقره سیلیکونی

شستشوی عایق های خطوط برق

شستشوی مقره ها از موارد نگهداری آن هاست که با استفاده از ، واترجت هات لاین، سیلیس و سایر تجهیزات ویژه در بازه های زمانی مشخص و در صورت بروز آلودگی، برای حفظ بیشترین کاربرد انجام می شود.

مقره‌ها باید از نظر الکتریکی مقاومت بالا داشته باشند که بین سه فاز خطوط برق انتقالی و دکل ها که به زمین وصل هستند اتصالی برقرار نشود. این مقاومت الکتریکی باید به اندازه‌ای باشد که در بدترین شرایط جوی نظیر گرد و غبار ، رطوبت بالا و صاعقه اتصال الکتریکی به وجود نیاورند.

نظافت صنعتی و شستشوی عایق های خطوط برق در شرایطی که رطوبت هوا بالا بوده و گرد و خاک زیادی در هوا وجود داشته باشد، بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز خواهد شد که در شهر های جنوبی کشور متاسفانه شاهد این پدیده هستیم..

در مقاله شستشوی عایق های خطوط برق به طور کامل با روش‌های شستشوی مقره آشنا شوید.

خرید انواع مقره

حال با توجه به اینکه مقره سیلیکونی چیست، چه ویژگی‌ها و چه کاربردهایی دارد، اگر قصد خرید این محصول را دارید توصیه ما به شما این است که قبل از اقدام به خرید حتما با کارشناسان اسپادانا مشورت کنید و اطلاعات دقیق تر و کامل تری به دست آورید.

همچنین می‌توانید با استفاده از راهنمایی‌های مشاوران خود محصولی را خریداری کنید که کاملا اصل باشد و از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

با آگاهی خرید کنید تا پشیمان نشوید.

نظرات و سوالات خود را درباره مقاله مقره سیلیکونی از طریق نظرات با ما مطرح کنید. در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخگوی شما خواهیم بود.

مشاهده انواع مقره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *